Malé Shakespearovské slavnosti na ZŠ Bří Venclíků

Není snad nikdo, kdo by neznal jméno slavného anglického dramatika Williama Shakespeara. Dobře se s ním seznámili i žáci osmých ročníků. V rámci hodin anglického jazyka se děti seznámily se zajímavými fakty o životě a činnosti vynikajícího dramatika Williama Shakespeara, který je v mnoha ohledech opředený tajemstvím. Dozvěděly se o jeho nejvýznamnějších divadelních hrách. Zaměřily se na známou tragédii Romeo a Julie. Na internetu vyhledávaly charakteristiky hlavních postav, stručný děj hry, ale i zajímavosti a moderní zpracování v podobě filmů. Své práce pak přednesly ostatním v rámci projektové výuky. Nechyběl ani přednes sonetů, kterými Shakespeare rovněž proslul. Zazněly sonety 18 "Shall I compare thee…", sonet 66, úryvek ze hry Hamlet "To be or not to be", sonety 66 a 147 v originále a také jejich překlady, které provedli známí básníci do češtiny, ruštiny a ukrajinštiny. Mnoho dětí v sobě objevilo skrytý herecký talent. Studenti a hosté si mohli užít moudrost a jednoduchost bohaté řeči plné života od druhého nejcitovanějšího autora po Bibli. Hodně žáků ocenilo vyhledávání českých ekvivalentů Shakespearových citátů. A na závěr žáci 8. ročníků úspěšně absolvovali kvíz. Slavnosti se určitě vydařily, a to nejen díky velkému nadšení dětí, ale i proto, že splnily svůj hlavní účel – zanechaly v dětech prostřednictvím zážitků mnoho znalostí o vybraném autorovi.

Mgr. Jaroslava Lejzo